ORKIESTRA ZDROJOWA Z KRYNICY
Strona główna
O zespole
Historia
  Adam Wroński
 Skład 
Repertuar
Dyskografia
Album
Kontakt
Jubileusz 135-lecia
 
 
 
 
 
 
 
 

Jubileusz 135-lecia

23 stycznia odbył się w Pijalni Głównej jubileuszowy koncert Orkiestry Zdrojowej, która gra w Krynicy-Zdroju od 135 lat. Na widowni zasiedli m.in. Emil Bodziony - gospodarz uzdrowiska oraz Stanisław Sorys - Wicewojewoda Małopolski. Zgromadzeni tłumnie widzowie przeżyli niezapomniane chwile dzięki orkiestrze i gościom zaproszonym przez organizatorów. (Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju)


Relacje filmowe i reportaże z Jubileuszu:

www.ikrynica.tv

www.tvkrynica.pl

Centrum Kultury  w Krynicy-Zdroju

Andrzej Gulewicz - foto


Stanisław Śmierciak

To był prawdziwie muzyczny weekend w Krynicy-Zdroju. Galowym koncertem, a raczej koncertami, swój jubileusz czciła Orkiestra Zdrojowa. Jubileusz nie byle jaki, bo 135-lecia nieprzerwanego umilania czasu gościom uzdrowiska.
Krynica-Zdrój jest obecnie jedynym w Polsce kurortem, gdzie orkiestra zdrojowa koncertuje nieustannie latem, zimą, wiosną i jesienią. Gdy aura pozwala, miła, lekka i przyjemna muzyka rozbrzmiewa w muszli koncertowej przy deptaku. Kiedy jest zimno czy też siąpi deszcz lub pada śnieg, walce, polki, kadryle, ale także arie operetkowe i musicalowe wypełniają salę koncertową w Głównej Pijalni Zdrojowej.
Orkiestra Zdrojowa to etatowi muzycy, ale jest ich niezbyt wielu. Mają jednak przyjaciół, a Krynica-Zdrój niezliczone grono sympatyków. Bywa więc, że skład Orkiestry Zdrojowej rozrasta się w tajemny sposób i to bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów.
- Ważne, by kuracjusze i turyści goszczący w kurorcie u stóp Góry Parkowej byli zawsze kontenci z naszego grania czyli uśmiechnięci w czasie, gdy płyną dźwięki i skorzy do oklasków, kiedy grać przestajemy - zwierza się obecny kapelmistrz, a zarazem pierwszy skrzypek Orkiestry Zdrojowej w Krynicy, Mieczysław Smyda.
Smyda historię swojej orkiestry zna z kronik kurortu. 135 lat temu przyjechał pod Górę Parkową do wód - bo tak określano miejscowości uzdrowiskowe - Adam Wroński, kapelmistrz orkiestr wojskowych jego cesarsko-królewskiej mości Franciszka Józefa I.
Ten krakowianin z urodzenia, a wiedeńczyk z miejsca zamieszkania, przywiózł ze sobą muzykę, bo również wcześniej gdziekolwiek się pojawiał, tworzył orkiestry.
Ta w Krynicy udała mu się bardzo. Jak wszystkie zespoły w kurortach, grała walce i polki Straussów ojca i syna, ale Adam Wroński też nie próżnował i skomponował około 250 utworów dla kuracjuszy.
Na jubileuszowej fecie rozbrzmiewała nie tylko muzyka i śpiew. Usłyszeć można było oficjalne wystąpienia wicewojewody małopolskiego, burmistrza uzdrowiska i prezesa Sądeckiego Towarzystwa Muzycznego, którzy składali członkom Orkiestry Zdrojowej gratulacje i życzenia co najmniej kolejnych 135 lat.


Przez dwa dni Orkiestra Zdrojowa obchodziła 135-lecie działalności artystycznej. Z okazji wspaniałego święta burmistrz Emil Bodziony wręczył zespołowi Złoty Herb Krynicy-Zdroju oraz nagrodę pieniężną na ręce szefa (i skrzypka) Mieczysława Smydy. Z gratulacjami i najlepszymi życzeniami przybyli m.in. wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, prezes Sądeckiego Towarzystwa Muzycznego Wiesław Zabierowski i inni sympatycy muzyki.   

  

Sala w Pijalni Głównej podczas dwóch jubileuszowych koncertów zapełniona została do ostatniego miejsca. Było co oglądać i czego posłuchać, przygotowano bowiem bogaty program. Przede wszystkim publiczność oklaskiwała Orkiestrę Zdrojową, która zagrała w składzie: Mieczysław Smyda (skrzypce), Halina Walter (skrzypce), Wiesław Łapka (skrzypce), Ewa Więcek (fortepian), Antoni Gazda (klawisze), Marian Juraszek (flet), Edward Markiewicz (trąbka), Jerzy Repel (gitara basowa), Andrzej Klinkowski (perkusja). Gościnnie wystąpili: Jolanta Antkiewicz (skrzypce), Łukasz Antkiewicz (skrzypce), Katarzyna Główczyk (skrzypce), Lucyna Kowalska (altówka), Monika Gubała (wiolonczela), Ewa Dębska (flet) i Piotr Skubis.

  

Po kilku latach nieobecności zaprezentowała się w uzdrowisko wspaniała sopranistka Bogumiła Wawrowska. Tradycyjnie huraganem braw podziękowano za cudowne popisy, wdzięk i kunszt Zespołowi Tańca Artystycznego Miniatury. Dwa wieczory poprowadzili Julita Kożuszek i Mariusz Krzemiński, którzy m.in. sięgnęli po dialogi poety Jana Kazimierza Siwka. Rocznicowe uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd Miejski i Centrum Kultury (honorowy patronat - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego).

  

Orkiestra jest ewenementem w skali całej Polski. Założona 135 lat temu przez krakowianina Adama Wrońskiego wciąż trwa na posterunku. Mijają lata i dekady, przetaczają się dziejowe burze: rewolucje i wojny, zmieniają ustroje społeczne i gospodarcze, przychodzą i odchodzą muzycy oraz kapelmistrzowie, a zespół nieprzerwanie gra, umila czas kuracjuszom i kryniczanom. Rozszerza repertuar, uświetnia różne uroczystości. Dobrze służy zdrojowisku pod Górą Parkową.
(PG), Fot. Jerzy Kowalski


W koncercie Jubileuszowym wystąpili:

Orkiestra Zdrojowa w powiększonym do 16 osób składzie pod dyrekcją Mieczysława Smydy

   

 

Bogumiła Dziel-Wawrowska  - sopran

Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappe w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jest laureatką wielu konkursów. W 2002 roku otrzymała II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, w roku 2003 wyróżnienie na Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie, w 2006 r. wyróżnienie na Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, w 2008 r. III nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.
Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów wokalnych, wcielając się w rolę Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach teatralnych i galach koncertowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś).
Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Doskonaliła swoje umiejętności wokalne na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów: Helena Łazarska (Austria), Ursula Flige (Niemcy), Elisabeth Glauser (Szwajcaria), Urszula Kryger (Polska). Obecnie jest pod stałą opieką wokalną prof. Jagny Sokorskiej-Kwika.

Miniatury  - zespół tańca artystycznego

Zespół Tań;ca Artystycznego „MINIATURY” jest amatorskim zespołem baletowym prowadzącym działalność artystyczno - wychowawczą wśród dzieci i młodzieży na terenie miasta Krynica. Działa od ponad 20 lat przy krynickim Centrum Kultury. Twórcą zespołu i choreografem jest Władysław Szlęk, znany ongiś tancerz i pedagog, instruktorem i asystentką choreografa jest Małgorzata Malczak.
 Wizytówką zespołu jest profesjonalny program sceniczny, wykonany przez  najbardziej zaawansowane adeptki baletu. Każdy występ zespołu gromadzi tłumy widzów. „MINIATURY” potrafią rozgrzać każdą publiczność i jeszcze nie zdarzyło się, żeby publiczność nie domagała się bisów. Zespół występował poza Polską we Włoszech i na Słowacji.  

WirDance - Szkoła Tańca

,,Tanecznym krokiem przez życie” to motto Szkoły Tańca WirDance. Jej założycielem i głównym instruktorem jest Janusz Szczepaniak - tancerz, choreograf specjalizujący się w tańcach towarzyskich. Mistrz okręgu krakowskiego z 1995 r., mistrz Okręgu Podkarpackiego z 2003 r., finalista XXI Pucharu Wieczystego – Kraków 1995r. w klasie open.  Szkoła prowadzi zajęcia na terenie Nowego Sącza i w Krynicy. Lekcje z dziedziny tańca towarzyskiego i nowoczesnego odbywają się pod okiem wykwalifikowanej kadry. Każdy zainteresowany ma możliwość rozwijania swoich umiejętności tanecznych a najbardziej utalentowani uczniowie biorą udział w licznych pokazach oraz przeglądach artystycznych na terenie województwa małopolskiego bardzo często sięgając po najwyższe nagrody. 23 i 24 stycznia zatańczą dla państwa instruktorzy:

Agnieszka i Janusz Szczepaniak

Edyta i Krzysztof Ganda

 

Julita Kożuszek-Borsuk - aktorka

Julita Kożuszek-Borsuk  aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, także tancerka, choreograf, wokalistka. Przez wiele lat występowała w cyklicznym programie Dziennik Telewizyjny Jacka Fedorowicza. Współpracuje z różnymi teatrami – muzycznymi (Operetka Warszawska, Teatr Muzyczny Roma, Komedia w Warszawie, Opera i Operetka w Szczecinie) i innymi (Teatr Na Woli, Teatr Staromiejski, Teatr Kamienica w Warszawie, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku). Grywa zarówno w spektaklach dla dzieci, jak i dla dorosłych, bierze udział także w przedstawieniach impresaryjnych. W 2009 roku wyreżyserowała spektakl Gigi l`amoroso, do którego przygotowała także choreografię. Role filmowe i telewizyjne w następujących produkcjach: "Pitbull", "Barwy szczęścia", "Twarzą w twarz", "Na wspólnej", "Pogoda na piątek", "Na dobre i na złe", "Kasia i Tomek", "Pan Tadeusz", "Ekstradycja", "Ojciec Mateusz".

Mariusz Krzemiński - aktor

Absolwent Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 1998 r. aktor Teatru Ateneum w Warszawie. Zadebiutował w przedstawieniu "Tak daleko, tak blisko" wg Tadeusza Konwickiego w reż. Krzysztofa Zaleskiego. Aktor wielu polskich seriali i produkcji filmowych m.in. " Klan", "Złotopolscy", "Samo życie", "Rodzina zastępcza", "13 posterunek", "Kasia i Tomek", "Lokatorzy", "Pensjonat pod różą", "Skazany na bluesa", "Boża podszewka", "Wiedźmin".


2007 Copyright by MS